Nádej naša každodenná

Autor: Darina H. Lacková | 7.2.2014 o 12:29 | (upravené 7.2.2014 o 12:51) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  123x

Hlavne nestrácajme nádej. Každý tú svoju. A ak ju nemáte, zamyslite sa, čo by ňou mohlo byť. „Žiť bez nádeje znamená prestať žiť.“ ~Fjodor Michajlovič Dostojevskij~

Keď sme dostávali v maturitnom ročníku zelené stužky, každý nám pripomínal, že znamenajú NÁDEJ. Automaticky, keď ju pripli na svetrík mne, vedela som, že je do mňa vkladaná nádej. Čo však nádej znamená?

Pre mňa je nádej predstava o niečom lepšom. Nádej je niečo vysnené, v čo veríme, to čo nás ženie dopredu. „Nádej zomiera posledná...." toto počul už snáď každý. Keby som žila v Metropolise, nemusela by som sa báť nádeje na lepší zajtrajšok. Nádej prinášal muž s veľkým „S" na hrudi - Superman, s „eskom" znamenajúcim záchrancu. Lenže toto je realita. Ak sa nám niečo nepodarí, nepríde zázračný muž, ktorý vie lietať, len aby zachránil deň. Náš život nie je komiks, a ak tak, jediný kto nám ho kreslí sme my.

Preto nedám dopustiť na fantáziu. Hovorí sa, že väčšinu dňa presnívame....Asi to bude pravda. Ako tvrdí, Robert Fulghum v časti svojho citátu „verí, že nádej zvíťazí nad skutočnosťou....". Moja skutočnosť je založená na dennodennej realite. Ňou sa snažím splniť si sny. Chvalabohu, už nemám desať rokov, a sny ako byť baletkou alebo astronautkou som prenechala niekomu inému. Teraz sa odo mňa očakáva zodpovednosť, cieľavedomosť, minimum charakterových chýb - niečo v duchu „držať hubu a krok".

A predsa mám šancu dopadnúť pri premene nádejí na činnosť (podľa slov Josého Juliána Martí y Péreza) triumfom alebo katastrofou. Už si len vybrať čo vy na to?

Aj Dante Alighieri trvdil, že „nádej hoc malá, zelená sa..." a ja tomu verím. Zelená je aj symbolom pokynu na semafore a znamená CHOĎ! Mnohokrát sa na ňu tešíme, tak prečo sa neinšpirovať dopravou?

 


Ak by si niekto chcel prečítať viac citátov, ktoré hovoria o nádeji, inšpirujte sa tu:

http://citaty.in/citaty-o-nadeji

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Štát chce rozbehnúť elektromobilitu. Zadotuje kúpu áut

Úspešnosť dotácie je dnes otázna. V Nemecku sa skončila fiaskom. Tam mali dostať peniaze vo výške štyritisíc eur.

KULTÚRA

Krv na kancelárskom papieri. Slovenské krimiseriály sú mimo

Dôvody, prečo sa na naše krimi nedá pozerať.

PLUS

Úder z neznámeho sveta. Ako vnímali križiacke výpravy moslimovia

Veľká vojna z pohľadu nepriateľa Európy.


Už ste čítali?