Najlepší čitatelia stihli za jeden rok prečítať takmer dvesto kníh

Autor: Darina H. Lacková | 8.3.2016 o 16:17 | (upravené 14.3.2016 o 7:03) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  119x

Stalo sa už milou tradíciou, že v marci - mesiaci kníh sa v knižnici každoročne odmeňujú najaktívnejší čitatelia. Knižnica oceňuje aj ich aktivitu a starostlivosť o požičané knihy.  

POVAŽSKÁ BYSTRICA. Začiatkom marca sa v Považskej  knižnici a jej pobočkách na sídlisku SNP a Rozkvet uskutočnil Týždeň slovenských knižníc 2016.

Vyberali najlepších čitateľov

„Najlepších čitateľov poukazuje systém, ktorý nám ukáže ohľadne štatistiky, ktorí čitatelia koľko kníh čítajú, za aké oddelenia a akú literatúru," vysvetľuje riaditeľka Považskej knižnice (PK) Ivana Knappová. Knižnica oceňuje aj starostlivosť o knihy, pretože sa stáva, že knihy sa nevrátia do knižnice v takom stave, v akom si ich čitatelia požičali. „Slávnostné vyhodnotenie v kategórii Najlepší čitateľ 2015 sa uskutočňuje v jeden deň. Čitatelia sa stretli v poobedňajších hodinách a naraz boli odmeňovaní“, dopĺňa Knappová.

Prečítali desiatky kníh

V oddelení beletrie bol za najaktívnejšieho čitateľa vyhlásený Jozef Tichý, ktorý prečítal 194 kníh. Na druhom mieste s počtom 175 prečítaných kníh sa umiestnila Johana Kyselová.  K náučnej literatúre má očividne vzťah Miloš Divínsky s počtom prečítaných kníh 94. „Bol som milo prekvapený, že ma vybrali, lebo som myslel, že sú čitatelia, ktorí čítajú viac kníh. Čítaniu kníh sa venujem od detstva,“ povedal. O dvadsať menej prečítala Zuzana Kušnieriková. Záujem je aj o službu medziknižničnej výpožičnej služby. Túto službu najviac využil Daniel Bašo, ktorý si týmto spôsobom požičal 60 kníh. V oddelení pre deti a mládež si ocenenia prevzala Magdaléna Kocianová za prečítaných 129 kníh. Do knižnice chodí od štyroch rokov Janiga Adam, ktorý prečítal 94 kníh. „Ku knižkám ma priviedli rodičia, a začalo ma to baviť. Čítal som stále viac a viac, a teraz ma to dosť baví.“ prezradil. Najmladší ocenený čitateľ Mya Kapec má 6 rokov, a požičal si úctyhodných 79 kníh. Za pobočku SNP ocenili Máriu Ďuricovú za 246 a pobočku Rozkvet Danielu Ďurecovú za 168 prečítaných kníh.

Mimoriadne zľavy

V rámci Týždňa slovenských knižníc, sú pre čitateľov pripravené mimoriadne zľavy. S platným čitateľským preukazom mohli 30 minút bezplatne použiť internet. Odpustili im sankčné poplatky a zároveň sa mohli bezplatne zaregistrovať na jeden rok dosiaľ neregistrovaní čitatelia. K aktivitám knižnice patrili aj knižné hliadky, ktoré  pôsobili na verejných priestranstvách, kde hľadali čítajúcich ľudí. Okrem už spomínanej bezplatnej registrácie získali knižnú záložku a dvojeurovú zľavu pri nákupe v internetovom kníhkupectve. 

Záujem o knižnicu zo strany čitateľov

„Čo sa týka podujatí, a ich návštevnosti, tá nám stúpa. Návštevníkov knižnice máme viac, hoci počet čítajúcich čitateľov klesá. Prvým dôvodom je demografická krivka, klesajúci počet narodených detí, možno však aj počet financií – tým pádom menej nakúpených kníh,“ uviedla na margo návštevnosti knižníc riaditeľka PK Ivana Knappová. Zároveň informovala aj o akciách, ktoré pripravujú v tomto roku. "Knižnica nadviazala v rámci projektu prestavby cezhraničnú spoluprácu so Vsetínskou knižnicou. Čo sa týka priestorových možností, po prestavbe knižnice budeme aktívnejší. V súčasnosti si priestory na niektoré besedy musíme prenajímať," informovala s tým, že aktivity budú pre čitateľov zaujímavejšie, keďže budú aj z druhej strany našich hraníc. 

 

 

 

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Klasická nedeľa kedysi: Kostol, obed, futbal. Boli to zlaté časy

Bratislava bola o polovicu menšia, ale na futbal chodilo desaťkrát viac ľudí.

DOMOV

Podnikateľ Lunter chce poraziť Kotlebu

Známy podnikateľ Ján Lunter založil firmu na zdravé potraviny.

EKONOMIKA

Odhalili daňový podvod so sušenými hríbmi

Spoločnosti zrejme predpokladali, že dodávka nebude podozrivá.


Už ste čítali?