Cesta okolo sveta za 80 dní?

Autor: Darina H. Lacková | 7.2.2014 o 17:40 | (upravené 10.2.2014 o 11:42) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  409x

Približne v svojich dvadsať jedna rokoch vymenila svoje civilné meno Elizabeth Jane Cochrane za pseudonym Nellie Bly a odštartovala s ním novinársku kariéru. Narodila sa piateho mája roku 1864, pracovníčke mlynu a  robotníkovi . V detstve bola často prezývaná „Pinky“, pretože rada nosievala ružovú farbu. Keď dosiahla 15. rok života, rozhodla sa študovať na Indiana Normal School za učiteľku, z dôvodu prístupnosti tejto profesie ženám. Po jednom semestri štúdium ukončila kvôli nedostatku financií. Po návrate do Pittsburghu si len ťažko hľadala prácu na plný úväzok.

 

Nellie Bly

Aj napriek nedostatočnému vzdelaniu začala svoju kariéru v roku 1885 v rodnej Pennsylvanii. Prácu reportérky pre Pittsburgh Dispatch získala,  keď poslala nahnevaný list šéfredaktorovi ako odozvu ku článku „Na čo sú dobré dievčatá". Šéfredaktora zaujal jej štýl písania, a dal jej prácu.

Nellie Bly sa nezaoberala písaním len ženských námetov. Inkognito získavala informácie k článkom. Zaujímala sa o témy ako detská práca, nízke mzdy či nebezpečné pracovné podmienky, ktoré si vyskúšala na vlastnej koži.  Na jej prácu sa postupne začali sťažovať inzerenti, a kvôli tomu začali jej písanie obmedzovať.

V roku 1887 odišla pracovať k Josephovi Pulitzerovi do New Yorku. V denníku The New York World sa mohla naplno venovať investigatívnej žurnalistike. Obdobie začiatkov investigatívnej žurnalistike sa spájajú aj s „kydaním špiny".

Medzi jej prvé články pre The New York World patril „Desať dní v blázinci - 1887". Kvôli konkrétnemu článku predstierala šialenstvo a dala sa zatvoriť do (vtedy nazývaného) Blackwell Island. Po prepustení napísala článok, v ktorom opísala neľudské zaobchádzanie s pacientmi. Podľa jej slov „Liečebňa pre duševne chorých na Blackwell Island je ľudskou pascou na potkany."

O niekoľko rokov neskôr odhalila nespravodlivosti a korupciu chudoby, lobistov; spôsoby ktorými boli väzenkyne provokované políciou; nedostatočnú lekársku starostlivosť a mnohé iné.

Blyovej sláva otvárala dvere k takým ľuďom, ako boxer Johnovi L. Sullivan, aktivistke Susan B. Anthonyovej a anarchistke Emme Golman.

Vrcholom jej kariéry bolo, že sa v roku 1889 odhodlala poraziť Phileasa Fogga, fiktívnu postavu Julesa Verna z knihy „Cesta okolo sveta za osemdesiat dní".

S podporou redakcie sa 14. novembra z New Yorku vydala na cestu okolo zeme. Na cestu si zabalila len malú tašku. Vo Francúzsku stretla manželov Verneovcov. Pani Verneová okomentovala odhodlanú reportérku takto: „Verím, Jules, že prinúti tvojich hrdinov vyzerať hlúpo." Jules Verne súhlasil so smiechom. Nellie Bly dokázala obísť celú zemeguľu a vrátiť sa do New Yorku po 72 dňoch, 6 hodinách, 11 minútach a 14 sekundách - z čoho vznikol nový svetový rekord.

Vo svojich tridsiatich rokoch sa vydala za 70-ročného Roberta Seamana, priemyselníka a milionára. O desať rokov, po smrti manžela unikla pred bankrotom firmy do Európy. Písal sa rok 1914. Vo Viedni bola svedkom vypuknutia vojny, čo ju prinútilo vrátiť sa k písaniu. Stala sa prvou vojnovou reportérkou, ktorá priamo z frontu písala pre New York Evening Journal. V roku 1919 sa vrátila do New Yorku a písala pre New York Evening Journal, pomáhala ženám pri hľadaní práce, zháňala peniaze pre vdovy, deti a mnoho iného.

Elizabeth Cochrane Seaman zomrela v New Yorku 27. januára 1922 vo veku päťdesiatsedem rokov na zápal pľúc. Pochovaná je na súkromnom cintoríne Woodlawn v Bronxe, štáte New York.

Nellie Bly v neskoršom veku

Ďalšie zaujímavosti o tejto zaujímavej osobnosti si môžete vyhľadať napríklad aj na:

http://en.wikipedia.org/wiki/Nellie_Bly

http://czech.prague.usembassy.gov/prvni-investigativni-novinarka-nellie-bly.html

http://www.scholastic.com/browse/article.jsp?id=4961

http://www.pbs.org/wgbh/amex/world/peopleevents/pande01.html

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Haščák strávil noc za mrežami. Môže tam pobudnúť dlhšie

Po zásahu sa vzdal výkonných funkcií v Pente. Ostáva spolumajiteľom.


Už ste čítali?