Odrazový mostík

Autor: Darina H. Lacková | 7.12.2014 o 19:24 | Karma článku: 3,05 | Prečítané:  274x

Niekde som čítala, že všetko môže ovplyvniť jeden deň. 

Veríte vo vyššiu moc, náhodu, seba či čokoľvek iné...to je viac ako isté. Možno sú tu aj úplný neverci. Zmena je život, počujeme často a NIE naposledy. Hovorím si: „zmena nie je zlá, ak je nevyhnutná a pozitívna“. Niekedy sa veci menia a my na to potrebujeme posledné sily – aspoň si to myslíme....a hlavne čas.

Páči sa mi, keď niekto žije filozofiou „Ži, akoby deň, ktorý prežívaš, mal byť tým posledným“...autor opäť neznámy. Je vôbec dôležité, kto sa k nám prihovára prostredníctvom takýchto myšlienok? Tí, ktorí ich píšu, to nerobia možno ani s cieľom niekomu poradiť. Vezmú do rúk pero a chcú uľaviť svojmu vnútru. Knihy, texty a vety, ktoré obsahujú bohatstvá motivácie – je ich vskutku dosť. Dovolím si povedať, že nie všetky sú fajn či motivačné. Ale čo nie je motivačné pre iného môže byť pre druhých. Uhol pohľadu je to, na čo sa sústredím. Snaha vysvetliť si všetko po svojom? Pozerať sa na veci spôsobom nám obvyklým? Alebo si dať poradiť, prinútiť sa vidieť svet, ľudí, svoje okolie a s ním späté skúsenosti a zážitky inak? Konečne bez očakávaní? Svojím spôsobom jediné čo očakávame je prekvapenie.

Truhlicu spomienok, ktorá mohla byť ťažká, zamenila Mel v šperkovnicu. Príbeh dievčaťa od vedľa, ktoré začínalo svoj život dospelej s výučným listom v ruke...by bol nadlho. Dlhé príbehy mávajú svoje čaro, ale občas sú otrepané. Predsa len, každý z nás pozná v živote pár ľudí, niekoľko charakterov, kde – tu bláznivých podivínov, rebelov, či večných kamarátov. Nechcem menovať všetkých, lebo sa sem nezmestia.

Melánia pracovala ako servírka. Bola vo vzťahu s Janom. Cez deň a do neskorého večera pracoval v mestskej fabrike na výrobu pneumatík. Párik roka. Jemné úsmevy, neha, vášeň a sem-tam hádka. Spoločný rozpočet, jednoizbový byt v horšej časti mesta. „Veď si našetríme a pôjdeme do veľkomesta.“ Opakoval Janči dookola svoje milovanej. Lenže idylka sa skončila vtedy, keď ho Mel prichytila na novom matraci v ich spoločnej spálni s neznámou slečnou. Ako sa to stáva na konci takýchto vzťahov, okrem kriku, násilia či odporu niesla si Mel so sebou aj kufor ťažkých spomienok. Naivita či závoj lásky? Ťažko povedať. Keď sme zaľúbení, akoby sa svet zastavil. V tom lepšom prípade, nevnímame horšie stránky vzťahu i povahy osoby, z ktorou sa podieľame na všetkom. Dokonca trpíme veci, na ktoré nie sme stavaní.

Nadávky i hnev. V jej hlave si tancovali tango. Nevedela, či sa hnevá viac na seba, alebo na neho. A do veľkomesta nakoniec odišla sama. S prácou v kaviarni mala skúsenosti, tak si onedlho našla prácu. Nič veľkolepého nečakajte. Toto nie je nové stvárnenie popolušky, skromného dievčaťa, čo svoj život spojí s princom na koni neurčitej farby. Je to jeden z príbehov, ktorým žije naša modrá planéta. Možno je aj jedným, ktorého som svedkom práve ja. Viete kedy si Mel uvedomila, že urobila dobre? Áno, trvalo to istý čas. Na horšie sa zabúda ťažšie ako na to lepšie. To vie aj malé dieťa či životom neskúsený človek.

Hodiny moderného tanca, jej obľúbené fotenie, cit pre módu i slobodu, láska k zvieratám...je toho viac. To ju prinútilo odpútať sa. Odpustila. Nevedela či sebe, alebo jemu. Každopádne odpustila. Na hodinách tanca spoznala Mišu. Veselý a sexi. Nech ho opíšem akokoľvek, každý si teraz predstaví iného muža príbehu. Nedali sa dohromady, ale stali sa z nich nerozluční priatelia. Som hrdá na to, že môžem tvrdiť že Mel má svoju šperkovnicu tajomstiev a spomienok. Nemyslite si, že túto metaforu používam len tak. Spája sa mi s jedným výrokom, ktorého autorkou je Julie Morgensternová. Zapísala som si ho dávno, len pre vlastné potešenie. Pripomína mi, že nie všetko čo sme prežili musí byť vzácne. Ale to čo je vzácne, by sme si mali uchovať. A preto dajte aj vy na jej radu: „Niektoré spomienky sú úžasným darom, ale ak ich je príliš veľa, môžu byť zväzujúce. Zameň ozrutný kufor spomienok za vzácnu šperkovnicu a uchovávaj v nej len to, čo tam patrí.“

Možno je tento príbeh jedným z tých nudnejších. Melanie však okrem Jančiho poznala aj iných ľudí. Prevažne mužov, ktorí mali byť v jej živote bez toho, aby jej pomohli nájsť samú seba. O spoločnom JA (láska) nehovoriac. Lenže čas je liekom na všetko. A teraz, som v kontakte s mladou tvorivou ženou, ktorá pracuje ako spoluvlastník kaviarne s tým sexi tanečníkom. Nechcem príbeh ukončiť tým, že vám moji milí poviem, ako to s ňou pokračovalo. Z dôvodu jej neustáleho rozvoja. Lebo NEZABUDLA na to, „že sa môžeme zmeniť za deň“, a to podľa výroku Gayla Forman. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Haščák strávil noc za mrežami. Môže tam pobudnúť dlhšie

Po zásahu sa vzdal výkonných funkcií v Pente. Ostáva spolumajiteľom.


Už ste čítali?