reklama

Fašiangy v Papradne

Štrnásty február sa nám spája s oslavou lásky, dňom zaľúbených - Svätým Valentínom. Obyvatelia obce Papradno ho však spojili aj s tradičným fašiangovým sprievodom masiek.

Písmo: A- | A+

Fašiangy tento rok pripadli na obdobie od Troch kráľov šiesteho januára, až do Popolcovej stredy. Typické je imitovanie a parodovanie obvyklých vzťahov, bujaré oslavy a pochutnávanie si na tradičných dobrotách, ktorými sú napríklad šišky s džemom, fánky, slaninka s klobásou, huspenina a zabíjačkové pochutiny.

Pestré nápady pri vytváraní masiek

Sprievod masiek postupoval od obvodného zdravotného strediska. Kto mal záujem zúčastniť sa sprievodu ako maska, stačilo sa mu dostaviť o pol jednej pred zdravotné stredisko s dobrou náladou. Súbor mal naplánovanú presnú trasu po celej dedine tak, aby si ich ľudia mohli obzrieť a poprípade im ponúknuť občerstvenie. Svoje putovanie masky zakončili v kultúrnom dome o sedemnástej hodine. Od členky folklórneho súboru Podžiaran, Denisy Macošíncovej sme sa dozvedeli „masky sme odhadom spočítali, bolo ich približne sedemdesiat“.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Členky súbory prezradili „masky sa neopakovali. My sme boli za kury, potom boli mažoretky, takzvaný slovenský olympiánsky tým zložený z tenistiek a cyklistu, ceruzka, spongebob, zdravotné sestričky“ a mnohé iné. Členovia folklórneho súboru si každoročne volia inú tematiku masiek. Minulý rok, boli prezlečení za matriošky, v roku 2013 to boli včely. Masky hýrili fantáziou, zúčastnil sa čert, mrkvička, údržbári i šašo.

Kedysi ľudové masky v súčasnosti striedajú iné kreatívne nápady plné farieb. Medzi tradičné masky sa zaraďovali turoň, medveď, kôň a koza - symbolizujúce mužskú silu plodnosti. 

K najstarším maskám patrili muži preoblečení za ženy, prespanky alebo Cigánky, ktoré zdôrazňujú alebo parodujú erotické momenty, napr. v správaní svadobného páru. Muži v maskách mali typické rekvizity (ražeň na napichovanie slaniny, šabľu, tanečné rekvizity, zvonce a hrkálky).

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Fašiangy v mestách i dedinách začínajú nadobúdať odlišnú podobu, vychádzajú z tradícií mestských stredovekých a renesančných slávností, ktoré mali svoje korene v starorímskych slávnostiach karnevalového typu.

Zapojili sa aj mladší

Žiačky miestnej základnej školy Vanesa Španihelová a Sofia Šarzíková uviedli, že sa zúčastnili aj minulý rok. „Bola som za vodnára, teraz som víla. Make-up sme si robili samé“ povedala Vanesa. Vo vlasoch mali ručne robené umelé vence z kvetov, a tváre pestrofarebne namaľované. „Najviac sa nám páčili kostýmy Folklórneho súboru Podžiaran“ zhodli sa obe.

Tento rok bez voza

Minulý rok súbor masiek sprevádzal aj voz v konskom záprahu, tento rok išli masky po vlastných. Účasť masiek bola približne rovnaká ako minulý rok, pričom sa do fašiangového sprievodu masiek zapojili rôzne vekové kategórie. 

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Pochovávanie basy

Posledné tri dni fašiangov sú najveselšie. Zábavy vyvrcholia v utorok (17. 2. 2015) poslednou muzikou pred Popolcovou stredou, keď sa pochováva podľa tradícií basa. Pri symbolickom pohrebe muži prestrojení za farára, organistu, kostolníka uskutočnia obrad, pri ktorom je veľa smiechu a zábavy. 

Darina H. Lacková

Darina H. Lacková

Bloger 
  • Počet článkov:  43
  •  | 
  • Páči sa:  3x

Slová skladám do viet, a vety do príbehov plných fantázie. Mám rada vôňu novín a kníh. Rôznorodosť ma fascinuje rovnako ako umenie a hudba. Verím na zázraky a druhé šance. Zoznam autorových rubrík:  Bar u JoaPrózaPostrehyPoézia

Prémioví blogeri

Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu