Najlepší čitatelia stihli za jeden rok prečítať takmer dvesto kníh

Autor: Darina H. Lacková | 8.3.2016 o 16:17 | (upravené 14.3.2016 o 7:03) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  241x

Stalo sa už milou tradíciou, že v marci - mesiaci kníh sa v knižnici každoročne odmeňujú najaktívnejší čitatelia. Knižnica oceňuje aj ich aktivitu a starostlivosť o požičané knihy.  

POVAŽSKÁ BYSTRICA. Začiatkom marca sa v Považskej  knižnici a jej pobočkách na sídlisku SNP a Rozkvet uskutočnil Týždeň slovenských knižníc 2016.

Vyberali najlepších čitateľov

„Najlepších čitateľov poukazuje systém, ktorý nám ukáže ohľadne štatistiky, ktorí čitatelia koľko kníh čítajú, za aké oddelenia a akú literatúru," vysvetľuje riaditeľka Považskej knižnice (PK) Ivana Knappová. Knižnica oceňuje aj starostlivosť o knihy, pretože sa stáva, že knihy sa nevrátia do knižnice v takom stave, v akom si ich čitatelia požičali. „Slávnostné vyhodnotenie v kategórii Najlepší čitateľ 2015 sa uskutočňuje v jeden deň. Čitatelia sa stretli v poobedňajších hodinách a naraz boli odmeňovaní“, dopĺňa Knappová.

Prečítali desiatky kníh

V oddelení beletrie bol za najaktívnejšieho čitateľa vyhlásený Jozef Tichý, ktorý prečítal 194 kníh. Na druhom mieste s počtom 175 prečítaných kníh sa umiestnila Johana Kyselová.  K náučnej literatúre má očividne vzťah Miloš Divínsky s počtom prečítaných kníh 94. „Bol som milo prekvapený, že ma vybrali, lebo som myslel, že sú čitatelia, ktorí čítajú viac kníh. Čítaniu kníh sa venujem od detstva,“ povedal. O dvadsať menej prečítala Zuzana Kušnieriková. Záujem je aj o službu medziknižničnej výpožičnej služby. Túto službu najviac využil Daniel Bašo, ktorý si týmto spôsobom požičal 60 kníh. V oddelení pre deti a mládež si ocenenia prevzala Magdaléna Kocianová za prečítaných 129 kníh. Do knižnice chodí od štyroch rokov Janiga Adam, ktorý prečítal 94 kníh. „Ku knižkám ma priviedli rodičia, a začalo ma to baviť. Čítal som stále viac a viac, a teraz ma to dosť baví.“ prezradil. Najmladší ocenený čitateľ Mya Kapec má 6 rokov, a požičal si úctyhodných 79 kníh. Za pobočku SNP ocenili Máriu Ďuricovú za 246 a pobočku Rozkvet Danielu Ďurecovú za 168 prečítaných kníh.

Mimoriadne zľavy

V rámci Týždňa slovenských knižníc, sú pre čitateľov pripravené mimoriadne zľavy. S platným čitateľským preukazom mohli 30 minút bezplatne použiť internet. Odpustili im sankčné poplatky a zároveň sa mohli bezplatne zaregistrovať na jeden rok dosiaľ neregistrovaní čitatelia. K aktivitám knižnice patrili aj knižné hliadky, ktoré  pôsobili na verejných priestranstvách, kde hľadali čítajúcich ľudí. Okrem už spomínanej bezplatnej registrácie získali knižnú záložku a dvojeurovú zľavu pri nákupe v internetovom kníhkupectve. 

Záujem o knižnicu zo strany čitateľov

„Čo sa týka podujatí, a ich návštevnosti, tá nám stúpa. Návštevníkov knižnice máme viac, hoci počet čítajúcich čitateľov klesá. Prvým dôvodom je demografická krivka, klesajúci počet narodených detí, možno však aj počet financií – tým pádom menej nakúpených kníh,“ uviedla na margo návštevnosti knižníc riaditeľka PK Ivana Knappová. Zároveň informovala aj o akciách, ktoré pripravujú v tomto roku. "Knižnica nadviazala v rámci projektu prestavby cezhraničnú spoluprácu so Vsetínskou knižnicou. Čo sa týka priestorových možností, po prestavbe knižnice budeme aktívnejší. V súčasnosti si priestory na niektoré besedy musíme prenajímať," informovala s tým, že aktivity budú pre čitateľov zaujímavejšie, keďže budú aj z druhej strany našich hraníc. 

 

 

 

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Haščák strávil noc za mrežami. Môže tam pobudnúť dlhšie

Po zásahu sa vzdal výkonných funkcií v Pente. Ostáva spolumajiteľom.


Už ste čítali?