Koľko stoja Vianoce?

Autor: Darina H. Lacková | 15.12.2018 o 21:26 | (upravené 15.12.2018 o 21:31) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  195x

Rozruch. Napadá mi vždy, keď vidím, ako sa ľudia naháňajú pre podľa mňa...najkrajšie sviatky roka. Kedy sa Vianoce zmenili na naháňačku za šťastím a pokojom? Možno oboje od nás utekà práve pre to, ako sa zbytočne snažíme. 

Keď som bola dievčatko, Vianoce mali čaro tajomna. Milovala som krásne rozprávky, vôňu čistoty a všadeprítomné svetielka, tie ktoré si spájam s teplom domova. Učarovali mi padajúce snehové vločky, zima zo sánkovačky, vôňa škorice aj čakanie na betlehemské svetlo. 

Jedlo nebolo špeciálne, ale pripravené tradične a s láskou. Darčeky boli už len krásnou bodkou za časom hojnosti strávenom v kruhu blízkych. Jednom z najkrajších darov na svete. 

 

Teraz už mám nejaký ten rôčik za sebou a vidím, ako sa čaro predvianočného obdobia a Vianoc zmenilo. Koľko stoja Vianoce?

 

Nie som jediná, ktorá chce pred zaslúženým voľnom stihnúť všetky povinnosti. Takže popri ochutnávaní punču i obdivovaní  všade pribúdajúcej vianočnej výzdoby ukončujem rok v práci, hľadám darčeky pre blízkych a samozrejme, nezabúdam na úsmev na tvári. Veď aj v amerických filmoch to tak robia. Spokojnosť. Predstieraná alebo ozajstná? Ťažko povedať. 

 

Čas sa kráti. Pracuješ aby si nemyslel na to, koľko povinností ťa čaká. Hoci čaro Vianoc musíš cíťiť v srdci, doma sa atmosféra sama nepripraví. 

 

Jedlo

Plná chladnička i špajza. Koláče domáce či kupované, údeniny a tradičné pochutiny. Koľko toho kúpiť tento rok? Čo najviac. Keď príde návšteva, alebo keď si návštevou ty. Rovnaké jedlo a hlavne, množstvo jedla. S úsmevom na tvári ponúkané so sprievodnou frázou “Daj si.”

 

Ne/Alko?

Vo väčšine prípadov alko. Pardón šoféri, tí čo užívajú lieky, dobrovoľne abstinujúci či deti...Nakoniec si aj tak dáš...”Čože ty nepiješ?! A čo si chorý?!”

Aj tieto Vianoce sa nevyhneš pár krát opici. Možno bude mať aspoň sobie ušká či Rudolfov nos. 

 

Čistota

Keby aspoň vydržala. Drhnutie, pulírovanie, gruntovanie...od podláh až po lustre. Poctivo, príde návšteva.

 

Darčeky

Peniaze v obálke sa nehodia. Pomôžu, každý sa poteší. Snaha slabšia ale so zaručenou spokojnosťou. Pardón neosobný dar. Hračky, hudobné nástroje, šperky, praktické dary...hlavne do domácnosti. Muži pre Vás ponožky, trenky a pyžamo? Áno, aj tento rok. Žienky ak máte šťastie, dostanete cestu okolo sveta, kožuch z norky alebo snubný prsteň. Alebo nie. Skôr nie? Teraz si aj tak každá z nás predstavuje presne to, čo poteší srdce aj dušu. Aká bude realita? Pomohlo nenápadné naznačovanie “toto je krásne” počas roka? Uvidí sa.

 

9 dní do Vianoc 

Polovica darčekov kúpená. Už len dúfam, že som odhadla vkus prijímateľa. Viete čo? Sú od srdca. 

Aj mne Ježiško donesie, čo som od neho chcela. Písala som mu. Ostáva mi len tváriť sa prekvapene. 

 

Pošty a obchody sa čoraz viac plnia. Doručovateľom a kuriérom prajem božiu trpezlivosť. Naokolo samí zákazníci. Ja medzi nimi. Predavačky vidím ako wonder women. Darčeky nekupujem dopredu. Akcie sú zase medzi nami ako aj Michael Buble.

Výplata bola a už nie je.

 

Vianočné priania 

Majú väčšiu moc ako inokedy počas roka. Vianočné čaro. Nepokaz si ho prehnaným upratovaním alebo okázalými darčekmi. Všetko potrebné máš už aj tak okolo seba. Kruh. Znamená rodinu, lásku, pokoru a šťastie. Aj keď nie stopercentné ale každému vlastné. Pretrvávajúce. 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Haščák strávil noc za mrežami. Môže tam pobudnúť dlhšie

Po zásahu sa vzdal výkonných funkcií v Pente. Ostáva spolumajiteľom.


Už ste čítali?