Zlodeji energie...koľko z nich máš vo svojom okolí?

Autor: Darina H. Lacková | 28.6.2019 o 13:07 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  431x

Keď mlčať je zlato. Zatvoriť ústa, aby si sa nečudoval príliš. Zhlboka dýchať. Nerobiť zo života cirkus, ani slzavé údolie. Proste plávaš s prúdom. Čo je ťažšie mať ľudí uberajúcich energiu blízko seba, alebo sa im vyhnúť?

Poznáš to aj ty... každý má vo svojom okolí ľudí, ktorí odoberajú energiu. Ako sa dá voči nim obrniť?  Unavujú. Veľa krát máš dojem, že si môžeš otvoriť nejakú poradňu. Sám máš problémy, starosti, radosti či malé boliestky.  Počúvaš ich. Ja tu ešte o tom idem písať. Nie dobrý nápad? Možno si to neprečíta ani desať ľudí, ale je to pravdivé. 

Zlodejov energie, ako ich ja  "posmešne" nazývam, môžeš rozdeliť do rôznych kategórii. Počas života sa sám stretneš snáď s každým z nich. Podľa situácie, zážitku, miery rozhorčenia, medziľudských, pracovných či súkromných vzťahov. Nemôže byť stále len dobre alebo zle, preto sa všetko vždy vráti po čase do normálu. 

1. Chorobný sťažovateľ - neustály

Stretneš ho u lekára v čakárni, v prostriedkoch hromadnej dopravy, na liečení aj na dovolenke. Nevyhovieš mu ničím. V akejkoľvek situácii nájde niečo, čo je nevyhovujúce, nekvalitné alebo k nechápaniu. "Nechápem, taký prístup." Ty zase nedokážeš pochopiť, ako sa neustále dokáže sťažovať. Všetkým a všade. Neustále? Áno. Ide o jedinca, s ktorým nie je zábava. Samozrejme, o každej téme sa s tebou porozpráva. Jedinou, a častou nevýhodou je to, že v takmer ničom nenachádza pozitíva alebo radosť. Aj keď zmeníš tému, je jasné, že ak sám nechce ukončiť debatu, časom sa k nej vráti. Aj najpokojnejšie typy ľudí, by v tejto situácii čiastočne prebehli na stranu "nechápem" tzn. nechápem, ako to, že som práve tu a s tebou. Samozrejme, im chceš dať znova šancu. Nerob to!

 

2. Znudený sťažovateľ 

Väčšinou ide o ľudí, ktorí trávia čas iba v práci, a doma. To, čo z nich robí sťažovateľov, je neochota opustiť komfortnú zónu. Vďaka tomu prichádzajú o veľa, ale nechcú si to pripustiť. A aj kvôli tomu, sú často nešťastní alebo naplnení miernym pocitom, že život je nefér a v živote nemajú šťastie. Ak stretnú empatického kolegu či známeho, radi sa zdôveria. Často sa stáva, že ak ťa zahrnú množstvom svojich myšlienok, prídeš o dobrú náladu hlavne preto, lebo vidíš, že zmenu nechcú. Predsa len, komfortná zóna. 

 

3. Všade bol, všetko vie

A.k.a. múdry ako rádio. Škoda, že nemáš možnosť ho vypnúť. 

 

4. Do všetkého nos pchajúci

Večne zvedavý jedinec. Informácie sú jeho potravou. Snažíš sa mu vyhnúť? Asi má na teba radar, pretože ho rovno pri vyhýbacom manévri stretneš. Charakteristický znak takéhoto jedinca je množstvo otázok, na ktoré čaká odpovede, samozrejme, že od neho sa nedozvieš nič. Vie dobre zahovárať akúkoľvek otázku otázkou, či naopak tému uviesť bez trápností do stratena.

5. Povolanie sused

Nielen ak bývaš na dedine vieš, že dobrý sused, hotový poklad. Odoberač energie sa z neho stáva, ak rád necháva lístočky na dverách, prípadne ťa rád zastaví niekde na schodoch alebo pri vchode. Ak máš záhradu alebo ovocné stromy, a nebodaj prekračujú hranice plotu - drzosť však? Nastáva problém. V prvom prípade je to vtedy, ak ho pri staraní sa o záhradu "zočíš" - vtedy sa buď rád pochváli alebo posťažuje. V druhom prípade sa z neho stáva nepríjemný stíhač. Horšie je to, ak bývaš blízko slobodnej ženy alebo vdovy. Pomoc jej sa stane veľmi únavnou a nedobrovoľnou súčasťou tvojho života. Pomôžeš raz, pomáhaš stále. Kazí ti to náladu? Hlavne ak počuješ svoje meno znova volať z jej úst. 

6. Zamestnanec

Kategória sama o sebe. Buď ho zamestnávaš, alebo si sám zamestnaný. Kedy odoberajú energiu? Uvediem len zopár príkladov. SBS-kár, ktorý ti doslova sliedi za chrbtom, aj keď možno zlodej mu pri tom ubzinkne, ale za to tebe venuje pozornosti primnoho. Pokladníčky, ktoré nedobre na páse zachádzajú s tovarom. Nevrlí pracovníci, ktorí ti dajú najavo aký majú zlý deň, samozrejme že nie si na vine, ale cítiš to z nich. Nepríjemní pracovníci za okienkom. Ochota a spolupatričnosť sa vytráca. 

7. Šéf

Chráň Boh výnimky medzi nimi. Ale nájdu sa v tomto veľkom jazere šťuky, ktoré by najradšej "zožrali" každého. Dobrá nálada odchádza s jeho zvýšeným hlasom, prácou nadčas, či čiastočne skrátenou mzdou. Náladu máš pokazenú hlavne vtedy, ak sa to opakuje a nevidíš východisko. Dobrá nálada je hlavne fuč, ak si nemôžeš dovoliť dať výpoveď. 

8. Ľudia

Hovorí sa, že najťažšie sa pracuje s ľuďmi. Privedú ťa do stavu nepríčetnosti? Pracovníkov v službách otravujú ľudia, lebo podivínov je všade mnoho. Aj asociálov. Občas si hovoríš, že veď výchova a predsudky, ktoré sú tvojou súčasťou by nemali byť zásadné. Niekedy naozaj obal nie je o tom, aká je kniha. Sama som sa nachytala. Patrím do tejto kategórie. Ako zákazník uberiem energiu aj o 7%. Svet je plný ľudí, a bez toho aby si s nimi vychádzal, to nepôjde. 

9. Slniečkári a príliš pozitívni ľudia 

Ako by mohli ubrať energiu? Možno svojím prístupom, že svet je krásne miesto plus flegmatizmom? Asi na každého pôsobia inak. Mne uberajú energiu hlavne vtedy, keď nemáš chuť, aby to ich slnečné myslenie zasiahlo aj teba. Hlavne vtedy, keď potrebuješ osamote uvažovať, a nie počúvať ich rady do života. 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Stĺpček šéfredaktorky Beaty Balogovej

Trump nikomu nechýbal, Biden je prezident

Biden nesľuboval, že Ameriku urobí znovu veľkou. Mal prosbu.


Už ste čítali?